Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

„Wędrowanie. Turyści, pielgrzymi, migranci” – wernisaż wystawy w Muzeum Etnograficznym w Krakowie

Kultura
03 lipca 2024
Namalowany pejzaż górski.
fot. MEK
18:00 05 lipca 2024
Muzeum Etnograficzne w Krakowie ul. Krakowska 46 (Dom Esterki)
Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaprasza na wernisaż wystawy „Wędrowanie. Turyści, pielgrzymi, migranci”, który odbędzie się 5 lipca o godz. 18.00 w Domu Esterki (ul. Krakowska 46).

Muzeum proponuje trzy spojrzenia na tytułowe wędrowanie. Wiedzie ono do określonego celu, do którego dociera się, będąc turystą podczas wakacyjnej podróży, pielgrzymem w drodze do sanktuarium albo migrantem poszukującym bezpiecznego miejsca. To trzy jakże różne doświadczenia.

Turystą bywa dziś każdy z nas. Gromadzimy ze swojego rekreacyjnego wędrowania cyfrowe zdjęcia, czasem bibeloty. Turystyczna perspektywa patrzenia zostanie zaprezentowana na wystawie poprzez pejzaże i widokówki oraz swoiste trofea z miejsc wakacyjnego wypoczynku w postaci pamiątek od lokalnych rzemieślników.

Pielgrzymem jest się z potrzeby ducha, który dostarcza motywacji do długiego nieraz marszu i wysiłku fizycznego. Przypomniane zostaną szlaki pątnicze do Santiago de Compostela, Rzymu i Jerozolimy, a także lokalny małopolski szlak do Kalwarii Zebrzydowskiej. Tu także zaprezentowane będą cenne pamiątki: średniowieczne i współczesne muszle pielgrzymie czy drobne dewocjonalia.

Doświadczenie migracji jest najtrudniejsze, często wymuszone. To poruszanie się po niepewnej ścieżce z nadzieją na odnalezienie schronienia. Ten wymiar wędrowania zostanie zaprezentowany przez pryzmat losów peruwiańskich Asháninka, którzy, żyjąc blisko natury i doświadczając zmian klimatu, zmuszeni są do częstych wędrówek w poszukiwaniu bezpieczeństwa. Starają się przy tym żyć jak dotychczas – dbając o własną tożsamość i czerpiąc siłę z więzów rodzinnych oraz powtarzanych mitów o przodkach.

Wystawę będzie można oglądać do 6 października 2024 r.

Zespół kuratorski: Monika Bielak, Leonia Brzozowska, Magdalena Dolińska, Grzegorz Graff, Joanna Sosnowska

Więcej informacji na stronie Muzeum Etnograficznego w Krakowie.

Galeria zdjęć