Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

W Małopolsce powstaną kolejne miasteczka ruchu drogowego

Transport
30 sierpnia 2017
Znajomość znaków drogowych to nie wszystko. Aby bezpiecznie poruszać się po drodze, trzeba nauczyć się tego w praktyce. Już niebawem w Małopolsce powstaną kolejne miasteczka ruchu drogowego, w których dzieci i młodzież będą zgłębiać tajniki jazdy w trakcie profesjonalnych zajęć. Do 22 września małopolskie gminy mogą starać się o dofinansowanie na budowę miasteczek.

Konkurs, w ramach którego można starać się o dotacje, organizowany jest już po raz trzeci przez Województwo Małopolskie wspólnie z Małopolskimi Ośrodkami Ruchu Drogowego w Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu (MORD). Ogółem w tym roku na ten cel przeznaczono 1,35 mln zł ze środków MORD.

W całej Małopolsce budowane są nie tylko setki nowych dróg czy tras rowerowych, po których można podróżować bezpiecznie. To jednak także miasteczka ruchu rowerowego, które powstają w całej Małopolsce. Wiemy jak ważna jest nauka poruszania się po drodze już od najmłodszych lat, bo im lepiej młodzi Małopolanie nauczą się właściwych zachowań teraz, tym lepszymi kierowcami będą w przyszłości

– podkreśla Leszek Zegzda z zarządu województwa.

W nowych miasteczkach rowerowych dzieci i młodzież nie tylko będą mogły poznać znaki drogowe, sygnały świetlne czy rodzaje skrzyżowań, ale też wziąć udział w zajęciach praktycznych prowadzonych pod okiem profesjonalnych instruktorów, dzięki którym dowiedzą się jak bezpiecznie zachowywać się na drodze. Co ważne, swoją wiedzę będą mogli zaprezentować w praktyce podczas egzaminów na kartę rowerową, które będą przeprowadzane właśnie na miasteczkach ruchu drogowego.

Dofinansowanie przyznane gminom w ramach konkursu może wynieść do 200 tys. zł. Ważna uwaga: dotacja nie może jednak przekroczyć połowy kosztu budowy miasteczka rowerowego, pozostałą kwotę pokryją gminy. O środki na budowę miasteczek mogą starać się te gminy, które dysponują terenem pod budowę, a które nie uczestniczyły w poprzednich edycjach konkursu.

Do tej pory takie miasteczka powstały m.in. w Nowym Targu, Limanowej oraz gminach: Korzenna, Łużna, Jabłonka czy Nowy Wiśnicz.

Regulamin konkursu jest dostępny poniżej (PDF).

Galeria zdjęć