Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

Korzystamy Wszyscy! 20 lat Funduszy Europejskich w Małopolsce

Fundusze europejskie
21 czerwca 2024
Dwa pociągi stoją na torach, po lewej stoi nowy pociąg Kolei Małopolskich, po prawej stary pociąg.
fot. Sylwia Piątek
20 lat Funduszy Europejskich w Małopolsce to 20 lat nieustannego rozwoju i stałej poprawy jakości życia mieszkańców. Małopolska nieustannie pięknieje i rozwija się dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich, a jej mieszkańcy, z ich energią i determinacją, mogą realizować swoje pasje i ambicje, a także zmieniać otoczenie na lepsze miejsce do życia. Takich przykładów w naszym województwie jest wiele. My prezentujemy tylko niektóre z nich.

Od infrastruktury i transportu, przez edukację i naukę, ochronę środowiska, kulturę i turystykę, aż po wsparcie dla przedsiębiorczości - dobrze wykorzystane środki unijne to nie tylko skok cywilizacyjny regionu, ale także wzrost jego konkurencyjności w skali międzynarodowej.

Podgórze uzbrojone w kulturę

Zbudowany w II połowie XIX w., jako część umocnień Twierdzy Kraków, Fort artyleryjski nr 52 Borek do lat 50. XX wieku pełnił funkcje wojskowe, potem przez lata zaniedbywany, stał się popadającym w ruinę pustostanem. Decyzja o jego odrestaurowaniu przy współudziale funduszy unijnych spowodowała, że na nowo stał się miejscem tętniącym życiem. Udało się zachować unikatową militarną architekturę, a jednocześnie stworzyć miejsce o diametralnie innym przeznaczeniu. Tak powstała nowa filia Centrum Kultury Podgórza o powierzchni niemal 600 m2, z rozległym terenem zielonym i bogatą ofertą zajęć edukacyjnych, wydarzeń kulturalnych, kierowanych do osób w każdym wieku: od dzieci po seniorów. To zachwycające miejsce, gdzie przychodzi się z przyjemnością, które przyciąga i integruje lokalną społeczność.

Sztuka nieograniczona przestrzenią

Podgórze lubi się z kulturą. Znalazł tu swoje miejsce również Teatr KTO, który przez 44 lata wędrował po świecie – od polskich ulic, po renomowane, zagraniczne sceny teatralne. Dzięki wsparciu ze środków unijnych w XIX-wiecznym budynku Przytułku Zgromadzenia św. Wincentego á Paulo powstało niepowtarzalne i nowatorskie pod względem artystycznym, architektonicznym i akustycznym miejsce, gdzie sceną i widownią może być cały budynek i otaczający go ogród. KTO nie bez kozery jest od 37 lat organizatorem festiwalu teatrów ulicznych. Symboliczne dla jego idei są przeszklone ściany i dach zwieńczony rozsuwanym okręgiem, przypominającym migawkę aparatu fotograficznego, które sprawiają wrażenie nieograniczonej przestrzeni, tak jak pozbawiona ograniczeń jest prezentowana tu sztuka. To miejsce po prostu trzeba zobaczyć i poczuć jego atmosferę.

(Nie)zwykły dworzec

Fundusze Europejskie to nowoczesność z poszanowaniem dziedzictwa historycznego. Stacja kolejowa w Nowym Targu jest kolejnym w regionie tego typu zabytkowym miejscem, które z ich wkładem udało się uratować. Historia dworca sięga końca XIX w., kiedy był ważnym punktem na trasie Kraków – Wiedeń. Potem zniszczony i przez większość czasu nieczynny, prosił się o remont. Teraz przywrócony do dawnego wyglądu, świetnie funkcjonuje w wydaniu na miarę współczesnych potrzeb, nie tylko tych, związanych z komunikacją. Dworzec jest bowiem także oddziałem Miejskiego Centrum Kultury – można tam obejrzeć m.in. wystawę z pamiątkami po Nowotarskich Zakładach Przemysłu Skórzanego „Podhale” – producenta słynnych „Relaksów” czy prace artystów związanych z Nowym Targiem. Historia, kultura i nowoczesność tworzą tu niezwykłą całość.

Wsiądź do pociągu nie byle jakiego

Byliśmy na dworcu, więc wsiadamy do pociągu – i to jakiego… Kto miał okazję podróżować po Małopolsce jednym z nowoczesnych pociągów zakupionych ze środków unijnych, ten z pewnością musiał zweryfikować stereotypowe myślenie o podróży koleją. Są ciche, komfortowe, klimatyzowane, z dostępem do Internetu i gniazdek elektrycznych. Zaprojektowane z myślą o potrzebach osób z niepełnosprawnościami oraz o rowerzystach. Mieszańcy regionu mogą dotrzeć do pracy, uczelni, lekarza czy na weekendowy wypad w bezpiecznych, komfortowych warunkach i bez szkody dla środowiska. W przyjaznym wnętrzu, wygodnym fotelu czas się nie dłuży, a podróżowanie jest czystą przyjemnością.

Suchą noga przez Sękówkę

Gdy przystępowano do budowy nowego mostu na rzece Sękówce w Sękowej, na trasie z Tarnowa do Gorlic aż po granicę państwa, dotychczasowa przeprawa obchodziła jubileusz 50-lecia i stanowiła poważne zagrożenie nie tylko dla kierowców, ale także dla pieszych. Unijne dofinansowanie pozwoliło na nową inwestycję, która służy zarówno mieszkańcom, jak i  turystom jadącym na Słowację. Wybudowany nowy most znacznie poprawił komfort jazdy oraz  wyeliminował ograniczenia tonażowe.  Wybudowano nowe ronda oraz piesze i rowerowe ścieżki. Teraz dzięki nowej przeprawie jeździ się wygodnie i bezpiecznie. 

Po więcej informacji o projektach realizowanych w Małopolsce ze wsparciem Funduszy Europejskich zapraszamy na stronę internetową: https://fundusze.malopolska.pl/ oraz Mapę dotacji UE: https://mapadotacji.gov.pl/.

Galeria zdjęć